Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomická nálada v eurozóně je nejlepší za téměř šest let

Ekonomická nálada v eurozóně se v prosinci zlepšila mnohem výrazněji, než se předpokládalo. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od března 2011. Přispěl k tomu růst optimismu ve Francii, Německu a Nizozemsku. Vyplývá to z dnešních údajů Evropské komise.

Index ekonomické nálady v zemích platících eurem se v prosinci zvýšil na 107,8 bodu ze 106,6 bodu v předchozím měsíci. Foto: iStock
Index ekonomické nálady v zemích platících eurem se v prosinci zvýšil na 107,8 bodu ze 106,6 bodu v předchozím měsíci. Foto: iStock

Index ekonomické nálady v zemích platících eurem se v prosinci zvýšil na 107,8 bodu ze 106,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s mnohem mírnějším nárůstem, v průměru na 106,8 bodu.

Samostatný index podnikatelské nálady vystoupil na 0,79 bodu, nejvýše od června 2011. Podle Evropské komise se zlepšilo hodnocení budoucího vývoje výroby i zakázek.

Evropská komise v listopadu předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v příštím roce zpomalí na 1,5 procenta z letošních 1,7 procenta. Evropská centrální banka (ECB) se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika