Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,19
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Světová ekonomika
EK vybídla země EU ke strategické diskusi o vztazích s Čínou

Evropská komise vybídla členské státy EU v souvislosti s Čínou k nalezení společného postoje k bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G). Je to součást deseti opatření, které dnes ve Štrasburku jako základ pro debatu o budoucích vztazích mezi Evropou a Čínou unijním zemím nabídl jménem komise její místopředseda odpovědný za růst a investice Jyrki Katainen.

EU a Čína jsou strategickými partnery, ale také konkurenty. Foto: iStock

Komise uvedla, že svá doporučení ohledně bezpečnosti moderních evropských komunikačních sítí hodlá vypracovat na základě závěrů příštího summitu EU.

Prezidenti a premiéři zemí unie se v Bruselu sejdou za týden, 21. a 22. března. První příležitostí k diskusi o tématu ale zřejmě bude jednání ministrů zahraničí unijního bloku už počátkem příštího týdne. Katainen dnes připomněl, že EU a Čína jsou strategickými partnery, ale také konkurenty.

„Naše ekonomické vztahy mohou být vzájemně velice přínosné, pokud bude hospodářská soutěž spravedlivá a jsou-li obchodní a investiční vztahy oboustranné,“ upozornil.

Řešit se budou nejen hospodářství a investice, ale i lidská práva či Írán

Komise se svými deseti body podle Katainena snaží obecně sledovat tři cíle. Prvním je užší spolupráce s Čínou při prosazování společných zájmů na globální úrovni, druhým důsledná snaha o docílení vyváženějších a oboustranějších vzájemných hospodářských vztahů. A třetím je potřeba, aby Evropa kvůli dlouhodobému zachování své prosperity, hodnot a sociálního modelu posílila svou „domácí politiku i hospodářskou základnu“.

„V Evropě sílí pocit, že rovnováha výzev a příležitostí, které pro ni Čína představuje, byla narušena,“ upozornila dnes členské státy komise.

Mezi desítkou bodů k diskusi na summitu nechybí připomínka lidských práv, spolupráce okolo dohody s Íránem, ale ani snaha otevřít přístup k veřejným zakázkám v Číně či potřeba účinnějšího prověřování přímých zahraničních investic.

(ČTK)