Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EK publikovala seznam zemí se slabou ochranou proti praní peněz

Saúdskou Arábii, Severní Koreu, Pákistán či Americké Panenské ostrovy zařadila Evropská komise (EK) na nový seznam 23 států, u nichž vidí strategické mezery v pravidlech proti praní špinavých peněz či financování terorismu. Evropské banky a další finanční instituce tak budou pečlivěji kontrolovat finanční operace se zákazníky či finančními domy v těchto státech ve snaze o co nejlepší identifikaci podezřelých finančních toků.

Seznam související s praním špinavých peněz vznikl na základě podrobné analýzy celkem 54 zemí, které komise posuzovala od listopadu loňského roku. Foto: Pixabay

„Ustavili jsme nejpřísnější standardy pravidel proti praní špinavých peněz na světě. Je ale třeba zajistit, že do našeho finančního systému nenajdou cestu špinavé peníze z jiných zemí,“ upozornila novináře komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Evropa je podle ní otevřená pro podnikání, není ale „naivní“ a je odhodlaná svůj finanční systém bránit.

Špinavé peníze jsou podle komisařky zásadní pro organizovaný zločin i terorismus. Jourová vyzvala státy ze seznamu, aby své nedostatky v této oblasti urychleně odstranily, komise je jim v tom podle Jourové připravena pomoci. Komisařka zdůraznila, že nový soupis není sankčním seznamem.

Zveřejněný seznam není identický s takzvanou černou listinou zemí, které nespolupracují v daňové oblasti. Ačkoliv některé státy figurují na obou, mají oba soupisy různou metodiku i cíle. Černá listina týkající se daní zahrnuje státy, které nedodržují mezinárodní daňová pravidla a u její podoby mají hlavní slovo členské země EU.

Seznam související s praním špinavých peněz vznikl na základě podrobné analýzy celkem 54 zemí, které komise posuzovala od listopadu loňského roku. Posuzovány byly například jejich trestní sankce za praní špinavých peněz či financování terorismu, kvalita pravidel a požadavků na kontroly finančních toků v bankách, pravidla pro oznamování zjištěných podezřelých případů a míra mezinárodní spolupráce v této oblasti.

Na celkem 12 z těch zemí, které se ocitly na unijním seznamu, upozorňuje také organizace Finanční akční výbor, založená z iniciativy zemí skupiny G7 právě s cílem boje proti praní špinavých peněz.

Seznam komise předkládá členským zemím EU a Evropskému parlamentu (EP), které mají měsíc na to, aby jej potvrdily. Komise bude dál monitorovat situaci v zemích ze seznamu, který hodlá následně odpovídajícím způsobem upravovat.

V tiskové zprávě EK připomněla, že boj s praním špinavých peněz a financováním terorismu jsou její priority. Evropský právní rámec v tomto ohledu posílilo přijetí čtvrté a páté směrnice proti praní špinavých peněz v letech 2015 a 2018.

Seznam zemí , které EK zařadila na soupis

Afghánistán

Americká Samoa

Americké Panenské ostrovy

Bahamské ostrovy

Botswana

Ethiopie

Ghana

Guam

Írán

Irák

Jemen

KLDR

Libye

Nigerie

Pákistán

Panama

Puerto Rico

Samoa

Saúdská Arábie

Srí Lanka

Sýrie

Trinidad a Tobago

Tunisko

Zdroj: EK

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika