Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EK: Ekonomika EU letos poroste o 1,4 pct., existují ale rizika

Ekonomika celé Evropské unie letos poroste o 1,4 procenta, v zemích používajících euro to bude 1,2 procenta, uvedla dnes Evropská komise ve své letní makroekonomické předpovědi. V příštím roce očekává EK pro celou unii expanzi hospodářství o 1,6 procenta a v eurozóně o 1,4 procenta. Prognóza přitom opět upozorňuje na nebezpečí, které představují vnější faktory, jako je napětí v mezinárodním obchodě či nejistoty související s mezinárodní politikou.

Ekonomika celé Evropské unie letos poroste o 1,4 procenta, v zemích používajících euro to bude 1,2 procenta. Foto: Pixabay

Letní prognóza, kterou novinářům představil komisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici, mírně snížila výhled pro celou EU i eurozónu na příští rok. Na jaře EK očekávala v celé unii v roce 2020 růst 1,7 procenta a v zemích používajících euro 1,5 procenta.

„Všechny země EU by měly opět růst, jak v roce 2019 tak v roce 2020, silný pracovní trh podpoří poptávku,“ poznamenal Moscovici. Ale vzhledem k mnoha rizikům, které mohou výhled ohrozit, je podle něj třeba další práce na posilování odolnosti hospodářských systémů členských zemí i eurozóny jako celku.

Moscovici před novináři upozornil na „růst protekcionismu a napětí mezi USA a Čínou“, které mohou mít negativní vliv na mezinárodní obchod. Pokračující nejistota okolo americké obchodní politiky může mít podle komise vliv na zpomalení obchodu a tím také výroby v různých regionech i sektorech hospodářství. Důsledkem by pak byly i negativní dopady na finanční trhy. Napětí na Blízkém východě by podle prognózy komise mohlo vést k vyšším cenám ropy.

Pro unii je také rizikovým faktorem britský odchod z EU, připomněl Moscovici. Nyní by Británie měla unii opustit ke konci října, dál ale není jasné, zda se tak stane na základě vzájemné dohody či bez ní.

Z prognózy plyne, že růst v EU je tažený domácí poptávkou, především spotřebou domácností. Hrubý domácí produkt by podle Evropské komise měl letos růst ve všch zemí Evropské unie, ale například ve střední a východní Evropě na Maltě či v Irsku bude expanze výrazně vyšší než v Itálii či Německu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika