Zlato (oz) / USD
1 959,52
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EIB představila nový fond v hodnotě 400 milionů eur na obnovu Ukrajiny

Evropská investiční banka (EIB) dnes představila nový fond v hodnotě 400 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy Kč) na obnovu Ukrajiny. Peníze z fondu mají být použity, než začne fungovat dlouhodobější plán Evropské unie pro obnovu Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters.

euro
Evropská investiční banka (EIB) dnes představila nový fond v hodnotě 400 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy Kč) na obnovu Ukrajiny. Foto: iStock

Do fondu hodlá přispět 16 z 27 členských zemí EU. Největšími přispěvateli budou Francie a Itálie, které do fondu vloží po 100 milionech eur. Fond bude poskytovat granty a půjčky a rovněž nabízet záruky ukrajinským bankám a podnikům, píše Reuters.

„Jakožto EU financujeme odolnost Ukrajiny,“ uvedla viceprezidentka EIB Teresa Czerwińská. „Poskytujeme finance na budování odolnosti společnosti i ekonomiky,“ dodala. Upozornila, že EIB loni Ukrajině poskytla 1,7 miliardy eur, a to mimo jiné na financování škol, nemocnic, sociálního bydlení, školek a městské dopravy.

EIB je institucí Evropské unie a specializuje se na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Svou úvěrovou aktivitou se EIB snaží přispívat k dosahování politických cílů EU.

EU letos podpoří ukrajinský rozpočet 18 miliardami eur. Slíbila rovněž, že Ukrajině v příštích čtyřech letech poskytne 50 miliard eur na obnovu země. Nový fond EIB bude podle Czerwińské sloužit jako most mezi těmito dvěma programy.

Německo, které je největší ekonomikou EU, do fondu nepřispěje. Nejmenovaný diplomat podle agentury Reuters uvedl, že Berlín preferuje poskytování financí prostřednictvím ústředního rozpočtu EU.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika