Zlato (oz) / USD
1 838,57
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
39 630,02
0,42 %
EUR / USD
1,21
0,51 %
USD / CZK
21,55
0,50 %
Světová ekonomika
ECB: Zisky bank zatím zůstanou slabé, je třeba restrukturalizace

Ziskovost evropských bank se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpověděl to dnes podle agentury DPA viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos. Upozornil rovněž, že pandemie covidu-19 vytváří tlak na urychlení restrukturalizace evropského bankovního sektoru.

„Potřeba řešit strukturální problémy je nyní naléhavější než kdy jindy,“ uvedl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos. Foto: Wikimedia

„Potřeba řešit strukturální problémy je nyní naléhavější než kdy jindy,“ uvedl de Guindos na digitální bankovní konferenci Euro Finance Week. Dodal, že k podpoře ziskovosti je nezbytné odstranit strukturální slabiny evropského bankovního sektoru odbouráním nadbytečných kapacit a optimalizací nákladů.

Evropské banky už v reakci na hospodářské dopady koronaviru prohloubily snahy o snižování nákladů, podle viceprezidenta ECB je však zapotřebí ještě větší úsilí. „Konsolidace prostřednictvím fúzí a akvizicí je další potenciální cestou k odstranění nadbytečných kapacit v odvětví,“ upozornil de Guindos.

Také šéf největší německé banky Deutsche Bank Christian Sewing vyzval odvětví ke spolupráci. „Více než 5000 finančních institucí v Evropě je zkrátka příliš,“ prohlásil. „V mnoha případech jednoduše nejsme dostatečně ziskoví, abychom sami vytvářeli další kapitál a další kapacity pro své podnikání,“ dodal.

Sewing již loni zahájil rozsáhlou restrukturalizaci společnosti Deutsche Bank. „Musíme dál pracovat na nákladech, musíme investovat do svých technologií, musíme být inovativnější,“ uvedl dnes. Dodal, že banky se musejí zaměřit na své silné stránky. „Pouze se silnými bankami a silným kapitálovým trhem si Evropa zajistí prostředky pro boj s hospodářskými důsledky pandemie,“ upozornil.

(ČTK)