Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ECB začala jednat o snížení sazeb, řekl člen Rady guvernérů Olli Rehn

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) minulý týden zahájila diskusi o tom, kdy začít snižovat úrokové sazby. Uvedl to dnes člen rady a guvernér finské centrální banky Olli Rehn. Základní úroková sazba v eurozóně je teď na úrovni 4,50 procenta.

úroková sazba
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) minulý týden zahájila diskusi o tom, kdy začít snižovat úrokové sazby. Foto: iStock

„Pokud bude inflace nadále klesat a – jak my odhadujeme – bude udržitelně směřovat dolů k cíli, můžeme už koncem léta začít pomalu uvolňovat nohu z brzdového pedálu měnové politiky,“ uvedl Rehn v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

ECB minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změny, aktualizovala však výhled inflace. Bankéři také naznačili, že se připravují na první snížení úrokových sazeb.

Centrální banka předpokládá, že míra inflace v eurozóně v letošním roce v průměru dosáhne 2,3 procenta a že příští rok zpomalí na dvě procenta. V roce 2026 ji odhaduje na 1,9 procenta. Bez energií a potravin by inflace letos mohla v průměru činit 2,6 procenta, v příštím roce zpomalit na 2,1 procenta a v roce následujícím na dvě procenta. Prognóza tak naznačila, že inflace dosáhne dvouprocentního cíle ECB ještě před koncem letošního roku, a ne až v roce 2025, jak původně banka očekávala.

Inflace v eurozóně se předloni postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta. Letos v únoru zpomalila na 2,6 procenta, a byla tak mírně nad dvouprocentním cílem ECB.

ECB loni v září ukončila nejrychlejší cyklus zvyšování sazeb ve své historii. Ten zahájila předloni v červenci s cílem dostat pod kontrolu inflaci. Řada ekonomů předpokládá, že letos ECB začne úroky snižovat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika