Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
ECB varuje kryptoměnové společnosti před obcházením protiruských sankcí

Evropská centrální banka (ECB) varuje kryptoměnové společnosti před napomáháním obcházení sankcí, které jsou v odvetě za ruský útok na Ukrajinu uvaleny na některé ruské občany. Podle prezidentky ECB Christine Lagardeové by se tak firmy staly jejich spoluviníky. Lagardeová to podle agentury Reuters dnes uvedla na on-line pořádané akci.

bitcoin

Největší kryptoměna bitcoin se dnes vyšplhala nejvýše zhruba za tři týdny. Foto: Pixabay

„Učinili jsme kroky, abychom všem, kteří směňují, provádějí transakce a nabízejí služby související s kryptoaktivy, jasně signalizovali, že se stávají spolupachateli při obcházení sankcí,“ uvedla Lagardeová.

Některé kryptoměnové burzy odmítly výzvy k odříznutí všech ruských uživatelů, což vyvolalo obavy z obcházení sankcí. Evropská unie vydala 9. března pokyny, které potvrzují, že sankce na půjčky a úvěry pro Rusko se týkají rovněž kryptoaktiv. Používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině zkoumají i globální regulátoři.

Největší kryptoměna bitcoin se dnes vyšplhala nejvýše zhruba za tři týdny. Podle specializovaného serveru CoinDesk dopoledne přidávala 5,6 procenta na 43 337 dolarů (zhruba 970 000 Kč), a byla tak nejdražší od 3. března.

(ČTK)