Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ECB a ústřední banky se neshodují v otázce clearingu eura

Rozkol tří největších ekonomik eurozóny brzdí Evropskou centrální banku (ECB) ve snaze nalézt způsob, jak převést zúčtování operací v eurech, clearing, z Británie po jejím odchodu z Evropské unie. Uvedly to včera zdroje agentury Reuters. ECB, Bundesbanka, Banque de France a Banca d’Italia se k informacím agentury odmítly vyjádřit.

Ústřední banky prosazují svá finanční centra a na ECB chtějí ponechat dozor nad clearingem vně EU. Foto: Shutterstock

Zúčtování naprosté většiny transakcí v současné době zajišťují britské clearingové domy, zejména LCH Clearnet. Přesun clearingového centra z Londýna se pravděpodobně stane jedním ze sporných bodů při „rozvodu“ EU a Británie.

ECB a centrální banky tří největších zemí eurozóny – Německa, Francie a Itálie – se shodují v tom, že clearing eura musí být po brexitu do eurozóny přesunut. V názoru, kdo bude v roli dozorce, se však už rozcházejí. Otázkou je, zda to bude ECB nebo centrální banky jednotlivých zemí, uvedl jeden ze zdrojů agentury. „Existuje riziko, že se na návrhu neshodneme a Evropská komise rozhodne za nás,“ řekl. Návrh má být předložen v červnu.

Dozor nad clearingem

V rámci směrnic Evropské unie a dohody s britskou ústřední Bank of England nyní na londýnské clearingové domy dohlíží ECB. Ta se teď však obává, že nad společnostmi, které provádějí zúčtování 90 procent euro derivátů, ztratí svou moc.

Na žádost Evropské komise ECB vypracovala návrh dát clearing eura pod přímý dohled Eurosystému, který sestává z ECB a dalších 19 centrálních bank eurozóny. Návrh však neobsahoval žádnou prioritu pro některé konkrétní místo, uvedly zdroje.

Plán, který zahrnuje změnu článku 22 stanov Eurosystému, počítá s tím, že zúčtovací operace v eurech budou prováděny na území eurozóny a ECB jako hlavní supervizor bude mít dozor nad největšími z nich. Na posledním jednání Rady guvernérů, kde byli přítomni i představitelé ústředních bank, však plán narazil na odpor. Centrální banky Německa, Francie a Itálie se změnou nesouhlasí a prosazují stávající systém, v němž mají v dozoru nad clearingem hlavní roli.

Největšími clearingovými domy v eurozóně jsou nyní Eurex ve Frankfurtu, LCH SA v Paříži a Cassa di Compensazione e Garanzia v Římě, přičemž poslední dva jsou součástí skupiny Londýnské akciové burzy. Ústřední banky prosazují svá finanční centra a na ECB chtějí ponechat dozor nad clearingem vně EU.

O problému má ECB jednat 21. června.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika