Zlato (oz) / USD
1 230,67
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 663,52
0,00 %
EUR / USD
1,15
0,00 %
USD / CZK
22,48
0,00 %
Světová ekonomika
ECB signalizovala změny ve výhledu měnové politiky

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) by začátkem letošního roku mohli upravit výhled dalšího vývoje měnové politiky v eurozóně. Vyplývá to ze zápisu z jejich prosincového zasedání, který včera ECB zveřejnila. Zápis podle analytiků naznačuje, že by ECB mohla brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů. Euro v reakci na zveřejnění zápisu posílilo a vrátilo se nad hranici 1,2 USD.

ECB signalizovala změny ve výhledu měnové politiky. Foto: Shutterstock

ECB by podle zápisu vzhledem k příznivému hospodářskému vývoji měla začít pracovat na revizi výhledu měnové politiky, která by snížila důraz na nákupy dluhopisů a soustředila větší pozornost na úrokové sazby. „Formulace týkající se různých aspektů měnové politiky a vyhlídek by se začátkem roku mohly přehodnotit,“ píše se v zápisu.

Představitelé ECB se rovněž podle zápisu shodují, že výhled měnové politiky je třeba postupně upravovat, a vyhnout se tak prudším změnám v budoucnosti. Zápis podle agentury Reuters naznačil, že první úpravou by mohlo být vypuštění příslibu nakupovat dluhopisy, dokud ECB nedospěje k závěru, že spotřebitelské ceny v eurozóně se vyvíjejí v souladu s jejím inflačním cílem.

Centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů. Na říjnovém zasedání ECB rozhodla, že od letošního ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (766 miliard Kč) z dosavadních 60 miliard. Uvedla také, že v nákupech hodlá pokračovat nejméně do konce letošního září.

(ČTK)