Zlato (oz) / USD
1 863,87
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
40 051,38
0,68 %
EUR / USD
1,21
0,35 %
USD / CZK
21,49
0,28 %
Světová ekonomika
ECB očekává, že ekonomika eurozóny klesne o osm až 12 procent

Ekonomika eurozóny si kvůli pandemii vede hůře, než se čekalo. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christina Lagardeová dnes uvedla, že se propad hospodářství eurozóny přiblíží spíše pesimističtějšímu odhadu ECB a klesne o osm až 12 procent.

„Lepší představu budeme mít za několik dní, až na počátku června zveřejníme své údaje, ale je pravděpodobné, že se budeme nacházet mezi středně vážným a vážným scénářem,“ uvedla Christina Lagardeová. Foto: Wikimedia

Evropská centrální banka má oficiální výhled hospodářského růstu a inflace eurozóny zveřejnit příští týden, kdy bude Rada guvernérů, složená z členů Výkonné rady a z guvernérů centrálních bank členských zemí, rozhodovat o politice ECB.

V březnu ECB spustila kvůli koronavirové krizi program na nákup dluhopisů a dalších aktiv v objemu 750 miliard eur (20,3 bilionu Kč). Podle agentury Bloomberg je možné, že program bude příští týden na schůzce Rady guvernérů zvýšen.

Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová uvedla v rozhovoru s listem Financial Times, že banka je připravena podniknout další kroky na podporu ekonomiky eurozóny, pokud ze zveřejněných údajů vyplyne, že je tomu třeba.

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur. Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, v němž by mělo být celkem 1,1 bilionu eur.

(ČTK)