Zlato (oz) / USD
1 915,55
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ECB měnovou politiku nemění, stimuly ale možná později rozšíří

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změn. Naznačila však možnost dalších stimulačních opatření, protože výhled se kvůli šíření pandemie covidu-19 zhoršuje. Hlavní úroková sazba zůstává na nule. Minulý měsíc banka rozšířila program nákupů dluhopisů a prodloužila i jeho platnost.

ECB v prosinci rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur (48,3 bilionu Kč). Platnost programu pak prodloužila nejméně do března 2022. Foto: iStock

Šéfka ECB Christine Lagardeová na dnešní tiskové konferenci uvedla, že pandemie pravděpodobně způsobila pokles ekonomiky eurozóny v závěru loňského roku a bude brzdit hospodářský růst na začátku roku letošního. Upozornila nicméně, že nejnovější ekonomické údaje jsou stále v souladu s prognózami banky.

Rozšiřovaní karanténních opatření v regionu, pomalé tempo očkování a silný kurz eura však podle agentury Reuters zpochybňují prognózu ECB, která počítá s rychlým ekonomickým oživením od druhého čtvrtletí. Lagardeová start očkování označila za „významný milník“, a to navzdory „určitým těžkostem“, které ho provázejí.

„Očkování, které začalo koncem prosince, nám dává větší důvěru ve vyřešení této zdravotnické krize. Bude nicméně určitý čas trvat, než dosáhneme široké imunity, a nelze vyloučit další nepříznivé okolnosti související s pandemií,“ řekla Lagardeová. Potvrdila rovněž, že ECB bude pokračovat v nákupech dluhopisů, dokud neusoudí, že koronavirová krize skončila.

„Rada guvernérů je i nadále připravena upravit všechny své nástroje podle toho, jak bude potřeba, aby zajistila, že inflace se posouvá udržitelným způsobem směrem ke stanovenému cíli,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném po zasedání měnového výboru ECB.

ECB v prosinci rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur (48,3 bilionu Kč). Platnost programu pak prodloužila nejméně do března 2022.

Evropská komise očekává, že ekonomika eurozóny letos vzroste o 4,2 procenta po předpokládaném propadu o 7,8 procenta v loňském roce. Evropský statistický úřad Eurostat by měl zveřejnit předběžné údaje o loňském vývoji ekonomiky eurozóny začátkem února.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika