Zlato (oz) / USD
2 023,88
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ECB by podle šéfa italské centrální banky měla brzy zahájit snižování úroků

Evropská centrální banka (ECB) by měla v brzké době zahájit snižování úrokových sazeb. Uvedl to šéf italské centrální banky Fabio Panetta, který je členem Rady guvernérů ECB.

ECB
Evropská centrální banka (ECB) by měla v brzké době zahájit snižování úrokových sazeb. Foto: iStock

„Makroekonomické podmínky naznačují, že pokles inflace se nachází v pokročilé fázi a že sestup inflace k dvouprocentnímu cíli si udržuje rychlé tempo,“ řekl Panetta na finanční konferenci v Janově. „Čas pro změnu nastavení měnové politiky se rychle blíží,“ dodal.

ECB v lednu podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Potvrdila rovněž závazek bojovat s vysokou inflací. Centrální banka předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila.

Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová se tento týden vyslovila proti rychlému snižování úrokových sazeb v eurozóně. Poukázala na přetrvávající vysokou inflaci v sektoru služeb, odolnost trhu práce a geopolitické napětí na Blízkém východě. „Celkově to hovoří proti brzké úpravě postoje v měnové politice,“ uvedla.

Panetta nicméně varoval před přílišným odkládáním redukce úroků. „Musíme zvážit výhody a nevýhody rychlého a postupného snižování úrokových sazeb oproti pozdějšímu a agresivnějšímu snižování, které by mohlo prohloubit výkyvy na finančních trzích a v ekonomické aktivitě,“ uvedl.

Inflace v eurozóně se předloni postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta. Letos v lednu však podle předběžných údajů statistického úřadu Eurostat činila pouze 2,8 procenta, a nacházela se tak nedaleko dvouprocentního cíle ECB.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika