Zlato (oz) / USD
2 026,76
0,06 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dvacet největších hedgeových fondů loni vydělalo rekordních 67 miliard dolarů

Dvacet největších hedgeových fondů na světě loni zajistilo svým akcionářům rekordní zisk v celkovém objemu 67 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč). K výsledku přispěl zejména pokračující růst na akciových trzích, uvedla v analýze společnost LCH Investments. Hedgeové fondy, na rozdíl od klasických investičních fondů pro veřejnost, mohou více spekulovat a více využívat vypůjčené peníze.

fondy
Dvacet největších hedgeových fondů na světě loni zajistilo svým akcionářům rekordní zisk v celkovém objemu 67 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč). Foto: iStock

Odvětví jako celek vytvořilo za loňský rok zisk po odečtení poplatků 218 miliard dolarů (pět bilionů Kč). Nejlepšího výsledku dosáhl fond TCI Fund Management, na který připadá zisk 12,9 miliardy dolarů, pak je fond Citadel se ziskem 8,1 miliardy USD, třetí byl fond Viking se ziskem šest miliard USD, uvádí analýza podle agentury Bloomberg.

Roční průzkum se zaměřuje na správce soukromého majetku s nejvyššími celkovými zisky v absolutních částkách od svého založení. Největší a nejstarší hedgeové fondy tak mají obvykle tendenci dosahovat nejlepších výsledků. Prvních 20 firem, které mají ve správě asi 19 procent aktiv tohoto odvětví, loni vygenerovalo zhruba třetinu celkového zisku.

Měřeno tradičnějším způsobem hodnocení výnosů, pak skupina dvaceti nejlepších fondů loni zvýšila zisk o 10,5 procenta. Překonala tím průměrný hedgeový fond, který zvýšil zisk o 6,4 procenta. Za poslední tři roky pak 20 nejlepších fondů vygenerovalo 83 procent absolutních zisků všech správců hedgeových fondů, uvádí společnost LCH Investments. Ta je sama fondem hedgeových fondů.

„Ve většině případů to odráží schopnost omezit ztráty v nepříznivých podmínkách, a vytvářet zisk, když jsou podmínky příznivé, jako tomu bylo ke konci roku 2023,“ uvedl šéf společnosti LCH Investments Rick Sopher. „Tito správcové dosahují nadprůměrného výkonu desítky let, což je dokladem stability vynikajících výsledků,“ řekl k dvacítce předních hedgeových fondů.

Hedgeové fondy tak zlepšily hospodaření i proti roku 2021, který byl pro akcie rovněž úspěšný. V té době odeznívala pandemie a 20 nejlepších fondů tehdy za celý rok vydělalo asi 65 miliard dolarů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika