Zlato (oz) / USD
2 303,30
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší od začátku války na Ukrajině

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu osmý měsíc ze sebou zvýšila, dostala se tak na nejlepší úroveň od začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Hospodářské oživení v zemích používajících euro nicméně provázejí obtíže, uvedla ve své dnešní zprávě výzkumná společnost Sentix.

EU důvěra
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu osmý měsíc ze sebou zvýšila, dostala se tak na nejlepší úroveň od začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Foto: iStock

Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v červnu vzrostl na 0,3 bodu z květnových minus 3,6 bodu. Do kladného pásma se tak dostal poprvé od února 2022. Index rovněž překonal očekávání analytiků, kteří jeho červnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 1,8 bodu.

„Oživení pokračuje, růstu však chybí dynamika,“ uvedla společnost Sentix. „Evropská ekonomika se usilovně snaží o návrat na úroveň z doby před válkou na Ukrajině. Tehdy byl index Sentix na hodnotě 16,6 bodu,“ dodala.

Statistický úřad Eurostat minulý týden oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy o 0,1 procenta klesl.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden ve snaze podpořit hospodářský růst v eurozóně poprvé za téměř pět let přikročila ke snížení úrokových sazeb. Základní úrokovou sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta.

ECB zároveň zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny. Nyní předpokládá, že HDP se zvýší o 0,9 procenta, zatímco v březnu letošní hospodářský růst odhadovala na 0,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika