Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Důvěra investorů v německou ekonomiku je nejnižší za šest let

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci dále zhoršila a je nejnižší za šest let. Mohou za to obavy z vystupňování obchodního napětí se Spojenými státy, uvedl ve své dnešní zprávě výzkumný institut ZEW.

Index důvěry v německé hospodářství v červnu klesl. Období průzkumu bylo ale poznamenáno velkou politickou nejistotou. Foto: iStock

Index důvěry v německé hospodářství v červnu klesl na minus 24,7 bodu z červnových minus 16,1 bodu a ocitl se nejníže od srpna 2012. Analytici dotazovaní agenturou Reuters předpovídali snížení indexu jen na minus 18 bodů.

Ukazatel současné hospodářské situace se v červenci snížil na 72,4 bodu z 80,6 v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem na 78,2 bodu.

„Období tohoto průzkumu bylo poznamenáno velkou politickou nejistotou,“ uvedl v prohlášení prezident ZEW Achim Wambach. „Zvláště obavy z eskalace mezinárodní obchodní války se Spojenými státy utlumily ekonomické vyhlídky,“ dodal. Dodal, že tyto obavy zastínily i pozitivní zprávy o průmyslové výrobě, nových zakázkách a stavu pracovního trhu.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. V loňském roce hrubý domácí produkt Německa rostl nejrychleji od dluhové krize v eurozóně v roce 2011. V prvním čtvrtletí však tempo růstu prudce zpomalilo a přední ekonomické instituty DIW a Ifo a německá centrální banka minulý měsíc zhoršily své prognózy růstu na letošní rok.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika