Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dovoz ruských energií do Číny vystoupil na rekordních 8,3 miliardy dolarů

Meziročně se dovoz zvýšil o 68 procent. Čína, která je největším dovozcem energií na světě, tak pokračuje ve zvyšování své závislosti na Rusku u dovozu ropy, ropných produktů, plynu a uhlí. Dovoz uhlí byl přitom rekordní, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

Rusko, Čína

Čína v srpnu vynaložila za dovoz ruských energetických produktů rekordních 8,3 miliardy USD (204,8 miliardy Kč). Foto: iStock

Od invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem února dovoz vzrostl o 74 procent na téměř 44 miliard USD. Hodnotu dovozu sice zvýšil celosvětový růst cen energií způsobený válkou, Čína však odebírá od svého strategického partnera stále větší objemy, někdy i za zvýhodněné ceny, upozornila agentura Bloomberg. Rusko potřebuje najít zájemce o své produkty, kterým se mnoho zemí kvůli jeho invazi na Ukrajinu vyhýbá.

Vyšší výdaje za ruskou energii také přicházejí navzdory obecně slabšímu dovozu energií v letošním roce. Poptávku v Číně totiž brzdí zpomalující ekonomika a vládní politika nulové tolerance vůči nemoci covid-19.

Vývoz ruské ropy do Číny se v srpnu zvýšil na 8,34 milionu tun ze 7,15 milionu tun v červenci a 6,53 milionu tun před rokem. Rusko bude v nadcházejících měsících pravděpodobně dodávat více ropy a ropných produktů do Číny a dalších podobných destinací, protože Evropa v reakci na invazi zpřísňuje sankce vůči Rusku.

Dovoz ruského uhlí dosáhl rekordních 8,5 milionu tun, což je o 57 procent více než před rokem. Nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG) stouply meziročně o 37 procent na 617 000 tun, a jsou nejvýše od roku 2020. Údaje nezahrnují dovoz prostřednictvím potrubí, které celní správa od začátku roku nevykazuje, ale které jsou hlavní trasou pro přepravu tohoto paliva z Ruska do Číny.

Výdaje Číny za energie tvořily v srpnu 83 procent celkového dovozu z Ruska. Z dalších komodit se prudce zvýšil také dovoz rafinované mědi, niklu a hliníku a dovoz palladia. Naopak dovoz zlata a pšenice klesl.

(ČTK)