Zlato (oz) / USD
1 889,46
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolarový index po výstupu na dvouměsíční maximum klesá

Americký dolar mírně oslabuje ke koši měn. Podle investorů se dolar po výstupu na dvouměsíční maximum snaží najít další směr. Zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) nechal otevřené dveře pro další zvyšování úroků v USA a údaje z tohoto týdne naznačily, že americká ekonomika je odolná.

dolar
Americký dolar mírně oslabuje ke koši měn. Podle investorů se dolar po výstupu na dvouměsíční maximum snaží najít další směr. Foto: iStock

Kolem 18:30 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,1 procenta a pohyboval se kolem 103,32 bodu, když vystoupil až na 103,59 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 procenta na 1,0890 USD. Dolar k jenu klesl o 0,2 procenta na 146,06 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,1 procenta na 159 JPY.

Nedávné statistické údaje z USA podpořily názor, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na vysoké úrovni. Středeční statistika ukázala, že výstavba rodinných domů v USA v červenci prudce vzrostla a počet povolení k budoucí výstavbě se zvýšil. Výroba v amerických továrnách pak minulý měsíc nečekaně oživila.

Podle středečního zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu byli bankéři minulý měsíc rozděleni v názoru na potřebu dalšího zvyšování úrokových sazeb.

K dolaru a euru posílila také norská koruna. Norská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrok a uvedla, že v září zřejmě náklady na úvěry opět porostou.

Japonský jen po poklesu vůči dolaru na nejnižší úroveň od listopadu mírně posílil. Vývoj kurzu jenu k dolaru nyní trhy bedlivě sledují, když minulý pátek jen poprvé po zhruba devíti měsících překročil úroveň, která loni v září a říjnu vyvolala intervenci japonských úřadů, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika