Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolarový index díky obnovení zájmu o bezpečnější investice roste

Americký dolar přerušil sérii ztrát, která trvala tři seance za sebou. Může za to obnovení zájmu o bezpečnější investice. Nálada na trhu se zhoršila kvůli obavám o další vývoj globálního ekonomického růstu a z vysoké inflace.

dolar, index

Americký dolar přerušil sérii ztrát, která trvala tři seance za sebou. Foto: iStock

Kolem 17:20 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,2 procenta na 103,59 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o půl procenta na 1,0504 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,8 procenta na 128,36 JPY. Euro vůči jenu ztrácelo 1,3 procenta a obchodovalo se za 134,77 JPY.

Šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell v úterý přislíbil, že Fed zvýší úrokové sazby tak vysoko, jak bude třeba, aby omezil prudký růst spotřebitelských cen, který podle něj ohrožuje základy ekonomiky. Připustil, že úroky mohou jít nad neutrální úroveň, což je úroveň, při které není ekonomická aktivita stimulována ani omezována. Podle současných odhadů by na tuto úroveň mohly sazby vzrůst někdy v polovině roku 2023.

Analytik firmy Caxton Michael Brown uvedl, že úterní zájem o riziková aktiva byl podle očekávání pouze krátkodobý a včera ráno úplně vyprchal. Znovu se tak objevila poptávka po bezpečném dolaru, napsala agentura Reuters.

(ČTK)