Zlato (oz) / USD
1 925,49
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolarový index by mohl zaznamenat desátý růstový týden po sobě

Americký dolar je po nové statistice ze Spojených států bez větších změn. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidává kolem 17:30 SELČ 0,1 procenta na 105,49 bodu. Pokud by uzavřel nad 105,34 bodu, zaznamenal by desátý růstový týden po sobě. To by podle agentury Reuters bylo jeho nejdelší růstové období za téměř deset let.

dolarový index
Americký dolar je po nové statistice ze Spojených států bez větších změn. Foto: iStock

Obchodní aktivita v USA se v září téměř zastavila. Společnost S&P Global uvedla, že její rychlý odhad složeného indexu PMI, který sleduje sektor výroby a služeb, v září klesl na hodnotu 50,1 z konečné hodnoty za srpen 50,2 bodu. Zářijový výsledek tak byl sotva nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

„Je to mírná slabost, ale přesto slabost,“ řekl k údajům z USA analytik Michael Brown ze společnosti společnosti Trader X.

Americká ekonomika se letos zatím vzpírá prognózám, že se propadne do recese. Tu má podle většiny ekonomů vyvolat agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed ), která se tak snaží potlačit inflaci.

Japonská centrální banka se dnes rozhodla pokračovat ve své mimořádně uvolněné měnové politice. Krátkodobé úrokové sazby ponechala beze změny na minus 0,1 procenta. Nadále rovněž hodlá udržovat výnos desetiletých státních dluhopisů v blízkosti nuly. Japonský jen v reakci ztrácí na dolar 0,4 procenta, dolar se prodává za 148,17 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika