Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar zpevňuje, podporují ho obavy z dopadů covidových restrikcí v Číně

Americký dolar na devizových trzích zpevňuje. Nejnovější koronavirové restrikce v Číně totiž prohloubily obavy ohledně vyhlídek světové ekonomiky, což podkopává zájem investorů o rizikovější měny. Euro kolem 17:30 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,8 procenta na 1,0244 USD.

dolar
Dolar se nyní rovněž zotavuje z rozsáhlého výprodeje v posledních týdnech, za kterým stály spekulace, že americká centrální banka (Fed) zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Foto: iStock

Počet případů nemoci covid-19 v Číně v poslední době vzrostl. Čínské hlavní město Peking uvedlo, že nyní čelí nejtěžšímu testu v souvislosti s pandemií covidu-19. V nejzasaženějších čtvrtích uzavřelo podniky a školy a zpřísnilo podmínky pro vstup do města.

„Všechny oči se upírají na Čínu a její politiku nulové tolerance vůči covidu,“ uvedl analytik John Doyle ze společnosti Monex USA. „Obchodníci se obávají, že Čína by mohla restrikce rozšířit, což by mohlo zpomalit hospodářský růst,“ cituje ho agentura Reuters.

Dolar se nyní rovněž zotavuje z rozsáhlého výprodeje v posledních týdnech, za kterým stály spekulace, že americká centrální banka (Fed) zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. „Růst kurzu dolaru vnímám spíše jako reakci na nedávné oslabení než jako známku nějaké změny,“ uvedl analytik Kit Juckes ze společnosti Société Générale.

Investoři nyní čekají na středeční zveřejnění zápisu z listopadového zasedání Fedu. Doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představuje ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech.

Fed na listopadovém zasedání kvůli snaze dostat pod kontrolu inflaci počtvrté za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, nejvýše téměř za 15 let.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika