Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Světová ekonomika
Dolar zpevňuje, ke koši hlavních světových měn je téměř na ročním maximu

Dolar zahájil týden růstem, ke koši hlavních měn je téměř na ročním maximu, k japonskému jenu se pohybuje na nejvyšších hodnotách téměř za tři roky. K růstu kurzu americké měny přispívá zejména odlišný postoj centrálních bank k měnové politice. Obchodníci předpokládají, že americká centrální banka (Fed) už příští měsíc oznámí, že začne omezovat rozsáhlé nákupy dluhopisů.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 16:00 SELČ vykazoval růst skoro o 0,2 procenta na 94,23 bodu. Foto: iStock

Právě předpoklad, že Fed už brzy začne omezovat podporu ekonomice, pomohl dolaru ve vztahu k japonskému jenu. Přidával k němu skoro 0,8 procenta na 113,08 JPY. Nad 113 jenů přitom dolar poprvé od konce roku 2018 vystoupil minulý týden v pátek. Euro k dolaru mělo k dobru méně než 0,1 procenta na 1,1577 USD.

Obchodníci věří v brzké zpřísňování měnové politiky v USA navzdory tomu, že statistika minulý týden ukázala velmi slabou tvorbu pracovních míst. V reakci na to se začaly zvyšovat výnosy amerických státních dluhopisů. Japonskému jenu pak nejvíce škodí přetrvávající příklon k měnám, které jsou v očích investorů považovány za rizikovější. Mírně tak na úkor amerického dolaru zpevňoval například australský dolar a britská libra.

„Od začátku léta se dolar k jenu pohybuje v tandemu s vývojem výnosů amerických a japonských dluhopisů,“ řekl šéf devizových obchodů ve společnosti BBVA Roberto García, kterého citovala agentura Reuters. „Tlak na růst výnosové křivky u amerických dluhopisů posunul tento měnový pár na hodnoty, které jsme tady neměli od roku 2018,“ dodal.

(ČTK)