Zlato (oz) / USD
1 958,95
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar výrazně oslabuje, ztráty prohloubil po zprávě o vývoji inflace v USA

Dolar výrazně oslabuje, ztráty prohloubil po zprávě o červnovém vývoji inflace v USA. Růst spotřebitelských cen minulý měsíc zpomalil, a tak by americká centrální banka (Fed) mohla zvýšit úrokové sazby letos už pouze jedenkrát, napsala agentura Reuters.

dolar
Dolar výrazně oslabuje, ztráty prohloubil po zprávě o červnovém vývoji inflace v USA. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v 18:00 SELČ vykazoval pokles téměř 1,2 procenta a pohyboval se kolem 100,59 bodu. Byl tak nejníže od loňského dubna. Euro k dolaru ve stejnou dobu přidávalo jedno procento na 1,1123 USD.

Dolar k jenu klesal o 1,5 procenta na 138,23 jenu. Jednotná evropská měna k dolaru odepisovala půl procenta na 153,75 jenu. Vůči švýcarskému franku se dolar dostal nejníže od roku 2015.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 procenta.

„Fed se očekávaným zvýšením sazeb 26. července zahnal do kouta. Data nepotvrzují, že musí úroky zvýšit,“ řekl ekonom Brian Jacobsen ze společnosti Annex Wealth Management. „Vzhledem k tomu, že jsou tvrdohlaví, tak úrokové sazby stejně zvýší. Trh to naštěstí čekal. Konec zvyšování sazeb se blíží,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika