Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar výrazně oslabil po zprávě o poklesu inflace v USA v březnu

Dolar prudce poklesl po zveřejnění zprávy o vývoji inflace ve Spojených státech v březnu. Meziroční růst spotřebitelských cen se zpomalil na pět procent z únorových šesti – výrazněji, než čekali analytici. To posílilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) po možném zvýšení úrokových sazeb v květnu posléze úroky zvedat přestane.

dolar
Dolar prudce poklesl po zveřejnění zprávy o vývoji inflace ve Spojených státech v březnu. Foto: iStock

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 19:20 SELČ klesal o 0,7 procenta na 101,52 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu rostlo o 0,8 procenta na 1,0997 USD. K japonského jenu dolar odepisoval čtvrt procenta na 133,35 jenu, zatímco jednotná evropská měna k jenu přidávala půl procenta na 146,63 jenu.

Míra inflace v USA se snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Analytici v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 procenta.

„Pokles celkové inflace více, než se očekávalo, podporuje názor, že Fed zvýší úroky ještě jednou a bude hotovo,“ uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Convera.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika