Zlato (oz) / USD
1 942,97
1,79 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar se ke koši hlavních měn drží bez výraznějších změn, euro mírně zpevňuje

Americký dolar se ke koši hlavních světových měn drží bez výraznějších změn, investoři čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky (Fed) k měnové politice. Euro si vůči dolaru krátce před 17:00 SEČ připisovalo zhruba desetinu procenta na 1,0880 USD. K jeho růstu přispěly údaje o vývoji inflace ve Španělsku, které podpořily očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) tento týden úroky zvýší výrazněji než Fed.

dolar, euro
Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:00 SEČ vykazovala pokles přibližně o 0,4 procenta zhruba na 86,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,3 procenta a obchodovala se za 79,45 USD za barel. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se odpoledne držel v blízkosti 102 bodů. Nachází se tak hluboko pod dvacetiletým maximem 114,78 bodu, na které se vyšplhal koncem loňského září. Za poklesem indexu stojí očekávání investorů, že Fed by se mohl blížit ke konci nynějšího cyklu zpřísňování měnové politiky.

Na prosincovém zasedání Fed ve snaze bojovat s inflací zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním zpomalil, zároveň však signalizoval, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu.

Finanční trhy předpokládají, že tento týden Fed úrokové sazby zvýší pouze o čtvrt procentního bodu. Investoři budou pozorně sledoval, zda centrální banka nenaznačí, ke kolika dalším zvýšením úroků by ještě mohla přikročit, uvedla agentura Reuters.

ECB bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat ve čtvrtek. Euro podpořila zpráva, že meziroční růst inflace ve Španělsku v lednu poprvé za půl roku zrychlil.

„Data podpoří očekávání, že ECB ve čtvrtek zvýší úroky o půl procentního bodu,“ uvedl analytik Niels Christensen ze společnosti Nordea.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika