Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar se drží bez větších změn, v centru pozornosti zůstávají úroky

Americký dolar se drží bez výraznějších změn vůči euru i dalším předním měnám, pozornost investorů se nadále upírá k budoucímu vývoji úrokových sazeb. Jednotná evropská měna se krátce před 18:00 SEČ pohybovala v těsné blízkosti 1,08 USD, tedy nedaleko svého středečního závěru. V průběhu středečního obchodování euro vystoupilo až na devítiměsíční maximum 1,08875 USD, napsala agentura Reuters.

dolar

Americký dolar se drží bez výraznějších změn vůči euru i dalším předním měnám. Foto: iStock

Investoři nyní posuzují nejnovější zprávy o ekonomice Spojených států a jejich možný vliv na budoucí vývoj měnové politiky americké centrální banky (Fed), která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží dostat pod kontrolu inflaci.

Analytik Edward Moya ze společnosti OANDA uvedl, že americká ekonomika podle těchto údajů oslabuje, ale trh práce zůstává v dobrém stavu. „Trh práce musí ochabnout, aby inflace pokračovala v poklesu,“ dodal.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová uvedla, že inflace v eurozóně nadále zůstává příliš vysoká a že ECB bude pokračovat ve zvyšování úroků. ECB na svém prosincovém zasedání stejně jako Fed zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Tempo zvyšování úroků tak obě banky zpomalily proti předchozím zasedáním.

(ČTK)