Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar se drží bez větších změn, investoři sledují vývoj kolem Ukrajiny

Americký dolar se drží bez výraznějších změn, investoři pozorně sledují vývoj kolem Ukrajiny. Jednotná evropská měna euro si kolem 17:30 SEČ vůči dolaru připisovala zhruba desetinu procenta na 1,1370 USD. Dolar tlačí dolů známky poklesu napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Jeho výraznějšímu poklesu nicméně brání vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, které podpořila překvapivě příznivá zpráva o vývoji maloobchodních tržeb v USA.

Americký dolar se drží bez výraznějších změn, investoři pozorně sledují vývoj kolem Ukrajiny. Foto: iStock

„Viděli jsme dolar klesnout na nejnižší úrovně tohoto týdne kvůli poklesu obav ohledně Ukrajiny, pak však přišly další příznivé údaje o ekonomice USA,“ uvedl analytik Joseph Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. „Silné maloobchodní tržby pomáhají zmírnit obavy z výrazného zpomalení hospodářského růstu v prvním čtvrtletí, což dál tlačí (americkou centrální banku) Fed k výraznému zvýšení úroků v příštím měsíci,“ dodal.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v lednu zvýšily o 3,8 procenta po prosincovém poklesu o 2,5 procenta. Lednový vývoj tržeb tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali pouze s dvouprocentním růstem.

Investoři nyní čekají na zveřejnění zápisu z lednového zasedání Fedu. Centrální banka na lednovém zasedání naznačila, že je připravena v březnu zahájit zvyšování úrokových sazeb.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika