Zlato (oz) / USD
1 935,96
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar roste navzdory zhoršení ratingu USA, těží z údajů o americkém trhu práce

Americký dolar posiluje navzdory zhoršení úvěrového ratingu Spojených států agenturou Fitch. Americkou měnu podpořily překvapivě příznivé údaje o červencovém vývoji trhu práce v USA. Euro vůči dolaru krátce před 18:00 SELČ ztrácelo zhruba 0,4 procenta na 1,0940 USD.

dolar
Americký dolar posiluje navzdory zhoršení úvěrového ratingu Spojených států agenturou Fitch. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyšplhal až na nové třítýdenní maximum. Krátce před 18:00 SELČ si připisoval zhruba 0,3 procenta a pohyboval se blízko 102,6 bodu.

Agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Rozhodnutí, které překvapilo investory a rozladilo americkou vládu, agentura zdůvodnila očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím vládním dluhem.

Banka Goldman Sachs uvedla, že zhoršení ratingu v sobě neobsahuje žádnou novou fiskální informaci. Dodala, že nepředpokládá, že by zhoršení ratingu přinutilo významnější část držitelů dluhopisů americké vlády k prodeji těchto cenných papírů. Analytička Jane Foleyová ze společnosti Rabobank upozornila, že zhoršení ratingu „nemění nic na skutečnosti, že lidé po celém světě potřebují dolary“.

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 324 000 nových pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem pouze 189 000 nových pracovních míst.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika