Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar roste kvůli poklesu optimismu ohledně mírových rozhovorů

Dolar posiluje, investoři americkou měnu využívají jako bezpečné útočiště kvůli poklesu optimismu ohledně mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Euro kolem 18:00 SELČ vůči dolaru ztrácelo 0,6 procenta na 1,1092 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu naopak připisoval 0,3 procenta na 98,1 bodu.

dolar, graf

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu naopak připisoval 0,3 procenta na 98,1 bodu. Foto: iStock

Jednotná evropská měna v průběhu týdne posilovala díky nadějím na dohodu o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, ty se však nyní snížily. „To vyvolalo odklon od rizika,“ uvedl analytik Marshall Gittler ze společnosti BDSwiss Holding.

Pod tlak se kvůli poklesu cen ropy dostaly měny spojené s komoditami, například australský a novozélandský dolar. Ropa výrazně zlevňuje kvůli rozhodnutí Spojených států o uvolňování suroviny ze strategických rezerv.

Ruský rubl podpořila zpráva o tom, že prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého se od pátku musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Rubl si tak připisoval přes pět procent a pohyboval se v blízkosti 80 RUB/USD, napsala agentura Reuters.

(ČTK)