Zlato (oz) / USD
2 362,05
1,45 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar roste a frank a libra klesají v reakci na zasedání centrálních bank

Americký dolar roste a švýcarský frank a britská libra klesají v reakci na zasedání měnových výborů centrálních bank. Dolarový index, který sleduje měnu vůči šesti srovnatelným měnám, přidává krátce před 17:00 SELČ 0,2 procenta na 105,45 bodu. V uplynulých deseti dnech přicházely smíšené signály z americké ekonomiky. Evropskými trhy otřásala nejistota na francouzské politické scéně.

bankovky
Americký dolar roste a švýcarský frank a britská libra klesají v reakci na zasedání měnových výborů centrálních bank. Foto: iStock

Britská libra na dolar ztrácí 0,3 procenta na 1,2685 USD. Britská centrální banka nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, maximu za 16 let.

Banka zatím sazby nezměnila, přestože středeční zpráva ukázala, že inflace v Británii poprvé za téměř tři roky klesla na cílovou úroveň dvou procent. V komentáři ale banka uvedla, že rozhodnutí nesnižovat sazby je nyní „jemně vyvážené“, což investoři pochopili tak, že by úroky mohly brzy jít dolů.

Dolar posílilo a švýcarský frank oslabilo rozhodnutí švýcarské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Letos je to už druhé snížení.

Dolar má k franku ve stejný čas k dobru 0,7 procenta, stojí 0,8907 CHF. Frank je považován za bezpečný přístav a v uplynulém týdnu rostl i díky politickým turbulencím ve Francii.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika