Zlato (oz) / USD
1 993,01
2,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar posiluje, přispěla k tomu zpráva o růstu ekonomiky USA ve 4. čtvrtletí

Americký dolar posiluje. Zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v růstu, třebaže jeho tempo ke konci roku zpomalilo.

dolar
Americký dolar posiluje. Zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v růstu, třebaže jeho tempo ke konci roku zpomalilo. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 19:15 SEČ rostl o 0,4 procenta na 102,00 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,4 procenta na 1,0869 USD, zatímco dolar k japonskému jenu přidával půl procenta a pohyboval se kolem 130,26 JPY. Euro vůči jenu přidávalo 0,1 procenta na 141,57 JPY.

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z 3,2 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ale brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, který zdražuje úvěry a snižuje poptávku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika