Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar posiluje, pozornost se přesouvá od voleb k údajům o inflaci

Dolar posiluje, pozornost investorů se přesunuje od amerických voleb ke čtvrtečním údajům o vývoji inflace ve Spojených státech. Kolem 17:15 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo zhruba čtvrt procenta na 1,0050 USD.

směnárna

Dolar posiluje, pozornost investorů se přesunuje od amerických voleb ke čtvrtečním údajům o vývoji inflace ve Spojených státech. Foto: iStock

Po úterních volbách v USA zatím stále není jasné, zda americký Kongres ovládne Demokratická nebo Republikánská strana. Podle amerických médií je ale už teď zřejmé, že se nekonala „rudá vlna“, kterou očekávali republikáni i předvolební průzkumy.

„Pro finanční trhy nemá výsledek kongresových voleb žádný zásadnější význam,“ citovala agentura DPA ekonoma Thomase Gitzela z firmy VP Bank. „Trhy nyní odvracejí pozornost od politiky a připravují se na čtvrteční zprávu o inflaci,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Convera.

Investoři se na základě údajů o inflaci budou snažit odhadnout další vývoj měnové politiky americké centrální banky (Fed). Ta minulý týden v rámci boje proti inflaci opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Spekuluje se o tom, že příští měsíc by banka mohla úrokové sazby snížit pouze o půl procentního bodu.

(ČTK)