Pozornost investorů se nyní soustředí na zprávu o srpnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech, kterou ve středu zveřejní americká vláda. V červenci meziroční míra inflace v USA klesla na 2,9 procenta, tedy na nejnižší úroveň za více než tři roky. Nadále se však pohybovala nad dvouprocentním cílem Fedu.
Základní úroková sazba Fedu se nyní nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Banka se pomocí vysokých úroků snaží dostat inflaci pod kontrolu. Předpokládá se však, že tento měsíc zahájí jejich snižování, aby podpořila domácí ekonomiku.
Spekuluje se o tom, zda Fed úroky zredukuje pouze o čtvrt procentního bodu, nebo zda přikročí ke snížení o půl procentního bodu. V současnosti na finančních trzích podle agentury Reuters převládá názor, že banka se rozhodne pro redukci o čtvrt procentního bodu. Zasedání Fedu se bude konat 17. až 18. září.
Investoři čekají rovněž na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Všeobecně se předpokládá, že ECB sníží úrokové sazby o další čtvrtinu procentního bodu. ECB zahájila snižování úroků již v červnu, svou základní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. V červenci ponechala úroky beze změny, nevyloučila však jejich snížení na zářijovém zasedání.
(ČTK)