Zlato (oz) / USD
2 040,09
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar posiluje, investoři na konci měsíce nakupují americkou měnu

Dolar posiluje. Investoři na konci měsíce nakupují americkou měnu navzdory tomu, že ekonomická data naznačují zpomalování amerického hospodářství. Americká centrální banka (Fed) by proto mohla příští rok začít se snižováním úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.

dolar
Investoři na konci měsíce nakupují americkou měnu navzdory tomu, že ekonomická data naznačují zpomalování amerického hospodářství. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 19:40 SEČ rostl o 0,7 procenta a pohyboval se kolem 103,428 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,7 procenta na 1,0898 USD.

Vůči japonskému jenu dolar rostl o 0,6 procenta na 148,05 jenu. Jednotná evropská měna k jenu odepisovala 0,1 procenta na 161,35 jenu.

Zisky dolaru přetrvaly i přes zprávy, které ukázaly, že inflace v USA v říjnu nadále klesala a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledním týdnu vzrostl, což naznačuje zpomalování trhu práce.

Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) se v říjnu meziročně zvýšil o tři procenta. Byl to nejmenší meziroční přírůstek od března 2021. V září index vzrostl o 3,4 procenta. Index PCE je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed a výrazné zpomalení indexu naznačuje, že by Fed mohl ukončit nejrychlejší cyklus zvyšování úrokových sazeb od 80. let minulého století.

„Pokud doufáte, že (šéf Fedu) Powell bude v nadcházejících měsících pokračovat v přísné měnové politice, index PCE není vaším přítelem,“ konstatoval analytik Jamie Cox ze společnosti Harris Financial Group.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika