fbpx
Zlato (oz) / USD
2 334,60
1,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar posiluje díky vyšším výnosům amerických dluhopisů

Americký dolar posiluje ke koši měn. Podpořily ho vyšší výnosy amerických státních dluhopisů. Investoři nyní čekají na důležité údaje o inflaci, které mají být zveřejněné koncem týdne.

dolar, euro, jen
Kolem 17:20 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,4 procenta na 105,04 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,4 procenta na 1,0815 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,3 procenta na 157,56 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,2 procenta na 170,35 JPY. Foto: iStock

Dolar se k japonskému jednu dostal až na nejvyšší úroveň za čtyři týdny a přiblížil se k úrovním, které pravděpodobně způsobily intervence ze strany Tokia na konci dubna a začátkem května. Jen je pod tlakem na pokles kvůli zvýšení zájmu investorů o tzv. carry trade, kdy si investoři půjčují v měně s nízkým výnosem, aby investovali do měn s vyšším výnosem.

Tento měsíc oslabily americký dolar mírnější údaje o inflaci. Od té doby však obnovily svůj růst výnosy amerických státních dluhopisů, což dolar opět podpořilo. Od počátku měsíce však dolarový index ztrácí 0,7 procenta a je na cestě k prvnímu měsíčnímu poklesu od počátku letošního roku.

Investoři se nyní zaměří hlavně na páteční údaje o indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA, který je preferovaným ukazatelem inflace pro centrální banku USA (Fed). Očekává se, že meziměsíčně index zůstane beze změny, uvedla agentura Reuters.

V pátek bude zveřejněna také zpráva o vývoji inflace v eurozóně. Trhy budou zprávu bedlivě sledovat s cílem získat vodítko k tomu, jak brzy by mohlo přijít uvolnění úroků Evropskou centrální bankou. Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau v pondělí uvedl, že pokud nedojde k nějakému překvapení, je první snížení sazeb v červnu hotová věc.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika