Zlato (oz) / USD
2 260,18
1,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar posiluje díky příznivým údajům o zpracovatelském sektoru v USA

Americký dolar posiluje vůči euru i dalším předním měnám po zveřejnění příznivých údajů o vývoji zpracovatelského sektoru ve Spojených státech. Jednotná evropská měna vůči dolaru krátce před 18:00 SELČ ztrácela více než půl procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0730 USD.

dolar
Americký dolar posiluje vůči euru i dalším předním měnám. Foto: iStock

Zveřejněné výsledky průzkumu Institutu řízení dodávek (ISM) ukázaly, že aktivita zpracovatelského sektoru v USA v březnu poprvé za zhruba půldruhého roku rostla. Index aktivity stoupl na 50,3 bodu z únorových 47,8 bodu. Poprvé od podzimu 2022 se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

Finanční trhy v důsledku zprávy ISM omezily své sázky na to, že americká centrální banka (Fed) v červnu přikročí ke snížení úrokových sazeb. V pátek vyhlídky na červnové snížení úroků v USA podpořila zpráva o únorovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu v USA. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že index se meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali nárůst 0,4 procenta. Index je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed.

Předloni v březnu Fed zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci.

Minulý měsíc americká centrální banka opět ponechala svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Potvrdila nicméně, že v letošním roce počítá s trojím snížením základní sazby, celkem o 0,75 procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika