Zlato (oz) / USD
2 019,25
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar po zprávě o vývoji americké ekonomiky mírně posiluje

Dolar po zprávě o vývoji americké ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí posiluje. Tempo růstu americké ekonomiky ve zmíněném období zpomalilo. Výsledek je však lepší, než čekali analytici. Euro po zasedání Evropské centrální banky (ECB) oslabuje.

dolar
Dolar po zprávě o vývoji americké ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí posiluje. Foto: iStock

Krátce po 19:00 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 procenta na 103,579 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o 0,4 procenta na 1,0837 USD. Dolar si k japonskému jenu připisoval 0,2 procenta na 147,83 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo 0,2 procenta a obchodovalo se za 160,23 jenu.

Tempo růstu americké ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí zpomalilo na 3,3 procenta ze 4,9 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu.

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že největší ekonomika světa vykáže ve čtvrtém čtvrtletí dvouprocentní růst. Americké hospodářství však nadále prokazuje značnou odolnost vůči zvyšování úrokových sazeb, jehož prostřednictvím americká centrální banka (Fed) reagovala na vzestup inflace.

Rada guvernérů ECB podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta a potvrdila také svůj závazek bojovat s vysokou inflací. Šéfka centrální banky Christine Lagardeová mimo jiné řekla, že je „předčasné diskutovat o snížení sazeb“.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika