Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar po zprávě o inflaci v USA oslabuje, čeká se zmírnění měnové politiky Fedu

Dolar po zprávě o vývoji inflace ve Spojených státech v listopadu oslabuje. Poslední údaje americké vlády ukázaly nejmenší meziroční nárůst míry inflace za téměř rok. Investoři se domnívají, že americká centrální banka (Fed) by vlivem této statistiky mohla zmírnit své dosud agresivní zvyšování úrokových sazeb.

dolar

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, včera klesl o 1,1 procenta na 103,98 bodu. Foto: iStock

Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,9 procenta na 1,0628 USD. K japonskému jenu dolar ztrácel 1,8 procenta na 135,18 bodu. Euro k jenu klesalo o 0,9 procenta na 143,68 bodu.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu opět zpomalilo, z říjnové hodnoty 7,7 procenta míra inflace klesla na 7,1 procenta a je nejníže od loňského prosince. Inflaci zpomalily mimo jiné levnější benzin, elektřina a ojeté automobily.

Inflace se snížila už pátý měsíc za sebou, což naznačuje, že růst cen postupně ochlazuje. To by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět k tomu, aby zmírnila rozsah zvyšování úrokových sazeb.

(ČTK)