Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar po zprávě o částečné mobilizaci v Rusku vystoupil na dvacetileté maximum

Poptávku po americké měně, kterou investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty, podpořilo vyhlášení částečné mobilizace v Rusku. Euro vůči dolaru kolem 13:00 SELČ ztrácelo zhruba půl procenta na 0,9920 USD.

dolar

Dolar se dnes vyšplhal na další maximum za 20 let ke koši měn. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,3 procenta a pohyboval se v blízkosti 110,6 bodu. Během dne vystoupil až na 110,87 bodu, maximum od roku 2002.

Jednotná evropská měna během dnešního obchodování vůči dolaru sestoupila až na dvoutýdenní minimum 0,9885 USD. Dostala se tak do blízkosti dvacetiletého minima, na které sestoupila tento měsíc.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se podle něj snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Je to první mobilizace v Rusku od druhé světové války.

„Obava z eskalace konfliktu škodí evropským měnám,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Kenneth Broux z banky Société Générale. Dolar navíc těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) dnes přikročí k dalšímu výraznému zvýšení svých úrokových sazeb.

Všeobecně se předpokládá, že Fed úroky v rámci boje proti inflaci zvýší o 0,75 procentního bodu. Základní úrok by tak stoupl do rozpětí tři až 3,25 procenta, maximum za 14 let.

(ČTK)