Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar po víkendových protestech v Číně posiluje ke koši měn

Americký dolar na devizových trzích posiluje ke koši měn, k japonskému jenu a švýcarskému franku však oslabuje. Kvůli protestům proti koronavirovým omezením v Číně, které narušily náladu na trhu, se mezi investory zvýšil zájem o bezpečné investice.

bankovky
Americký dolar na devizových trzích posiluje ke koši měn, k japonskému jenu a švýcarskému franku však oslabuje. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 18:00 SEČ vykazoval růst o 0,2 procenta na 106,2 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,2 procenta na 1,0387 USD, zatímco dolar k jenu ztrácel 0,3 procenta a pohyboval se kolem 138,68 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo půl procenta na 144 jenů.

V Číně se o víkendu konala řada demonstrací proti koronavirovým omezením. Protesty jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti s vládnoucí komunistickou stranou za několik desítek let. V neděli se demonstranti v Šanghaji střetli s policií.

Dolarový index ale nejprve oslaboval, což překvapilo analytiky, kteří tento pohyb označili za neobvyklý, protože byl v rozporu s jeho běžnou rolí bezpečné investice. Analytik finančního ústavu Scotiabank Shaun Osborne uvedl, že počáteční oslabení dolaru by mohlo být odrazem změny nálady na trhu vůči americké měně. Zatím je ale podle něj příliš brzy na potvrzení, že tomu tak skutečně je.

Tento týden budou investoři sledovat středeční vystoupení šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella a páteční údaje o vývoji nezaměstnanosti v USA za listopad. Fed bude zasedat 13. a 14. prosince a trhy očekávají, že zvýší základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika