Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar po údajích inflace v USA spadl na téměř devítiměsíční minimum vůči euru

Dolar se propadl na téměř devítiměsíční minimum vůči euru. Americká měna reagovala na zprávu o vývoji inflace ve Spojených státech v prosinci. Meziroční růst spotřebitelských cen podle očekávání zpomalil. To umocnilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude při zvyšování úrokových sazeb postupovat méně agresivně.

dolar, euro

Dolar se propadl na téměř devítiměsíční minimum vůči euru. Foto: Google

Kolem 18:45 SEČ euro k dolaru posilovalo o 0,8 procenta na 1,0839 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu klesal o 0,9 procenta na 102,30 bodu. Po zprávě o vývoji inflace v USA klesl dolar vůči euru na 1,0845 USD a ocitl se tak nejníže od 25. dubna.

Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Proti listopadu se spotřebitelské ceny v USA snížily o 0,1 procenta a zaznamenaly tak první meziměsíční pokles od května 2020.

„Tři měsíce relativně mírnějších údajů o jádrové inflaci začínají vytvářet trend (…), který by mohl Fed podnítit, že od 1. února dále zpomalí tempo zpřísňování,“ uvedl ekonom Sal Guatieri ze společnosti BMO Capital Markets.

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, v prosinci klesla na 5,7 procenta z listopadových šesti procent.

K japonskému jenu americká měna kolem 18:55 SEČ oslabovala o 2,4 procenta na 129,27 JPY. Během obchodování americká měna vůči jenu klesla na více než šestiměsíční minimum. Kurz eura k jenu odepisoval 1,7 procenta na 140,16 JPY.

Posilování japonské měny podpořila zpráva deníku Jomiuri šimbun, že japonská centrální banka na zasedání příští týden přezkoumá vedlejší účinky svého uvolňování měnové politiky a mohla by učinit další kroky k nápravě výnosové křivky státních dluhopisů.

(ČTK)