Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar po dohodě o dluhovém stropu v USA ke koši měn mírně roste

Americký dolar mírně posiluje ke koši měn. Dohoda o dluhovém stropu ve Spojených státech zvýšila na světových trzích chuť investorů k rizikům. Obchodování je však mírné kvůli svátkům v USA a části Evropy, včetně Británie.

dolar
Americký dolar mírně posiluje ke koši měn. Dohoda o dluhovém stropu ve Spojených státech zvýšila na světových trzích chuť investorů k rizikům. Foto: iStock

Kolem 17:30 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o téměř 0,1 procenta na 104,27 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 procenta na 1,0711 USD. Dolar k jenu klesl o 0,2 procenta na 140,35 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,4 procenta na 150,28 JPY.

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dosáhli konečné dohody na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Kompromis počítá s tím, že platnost pravidel o dluhovém stropu federální vlády bude pozastavena do začátku roku 2025, tedy až do doby po příštích prezidentských volbách, které se uskuteční na podzim 2024.

Dohodu ale ještě musí schválit Kongres, a je potřeba, aby byla schválena do 5. června. Americká ministryně financí Janet Yellenová v pátek prohlásila, že pokud Kongres do 5. června nezvýší dluhový strop ze současných 31,4 bilionu dolarů, vláda se dostane do platební neschopnosti.

Dolar nadále podporují zvěsti o tom, že cyklus zvyšování úrokových sazeb v USA nemusí skončit tak brzy, jak se vzhledem ke známkám ekonomické síly očekávalo. Další zvyšování úroků by mohlo podpořit dolar v době, kdy se zmírní obavy o americký dluhový strop, uvedla agentura Reuters.

Euro příliš nezareagovalo na zprávu o předčasných volbách ve Španělsku. Španělský premiér Pedro Sánchez po porážce své strany v nedělních místních a regionálních volbách vyhlásil parlamentní volby už na 23. července. Dosud se očekávalo, že se uskuteční koncem roku.

Turecká lira se dotkla nového rekordního minima 20,10 za dolar poté, co dosavadní prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli zvítězil ve volbách. Erdogan je u moci již 20 let.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika