Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar oslabuje, vytrácí se optimismus ohledně otevření čínské ekonomiky

Dolar oslabuje. Mezi investory na konci roku stoupá napětí, počáteční optimismus ohledně otevření čínské ekonomiky se rozplynul. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 17:50 SEČ klesal o 0,4 procenta na 104,00 bodu.

dolar
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 17:50 SEČ klesal o 0,4 procenta na 104,00 bodu. Foto: iStock

Euro k dolaru ve stejnou dobu stoupalo o půl procenta na 1,0668 USD. Dolar k jenu ztrácel 0,9 procenta na 133,20 JPY. Jednotná evropská měna k jenu odepisovala 0,4 procenta na 142,09 JPY.

Investoři vyhodnocují dopad rychlého uvolnění přísné protipandemické politiky Pekingu, po němž následoval výrazný nárůst počtu nově nakažených koronavirem. Čínská státní média o přibývání nakažených mlčí a země i nadále plánuje, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Díky novému pravidlu se výrazně usnadní i cestování Číňanů do zahraničí, resp. jejich návrat domů. Spojené státy, Japonsko, Indie a další země zareagovaly tím, že budou cestují z Číny testovat na covid-19.

„Čína je podle mého názoru jedním z klíčů k roku 2023 a k tomu, co se stane s globální ekonomikou,“ uvedl analytik Chris Gaffney ze společnosti TIAA Bank. „Pokud se jim podaří odrazit se od dramatického zpomalení, kterého se jsme byli svědky, pomůže to celkovému růstu v globálním měřítku. Na druhou stranu by to ale také mohlo vést ke zvýšení poptávky po energii a větší poptávka znamená vyšší ceny,“ dodal.

„Mnoho zemí přijímá další testování pro cestující z Číny, což odráží, že oživení cestování kvůli pandemické situaci v Číně pokulhává,“ uvedl analytik Vishnu Varathan ze společnosti Mizuho Bank. „Mohlo by to také podpořit obavy z nových mutací koronaviru, které by mohly opět narušit oživení globální ekonomiky,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika