Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar oslabuje kvůli vyhlídkám na zpomalení tempa zvyšování úroků v USA

Americký dolar oslabuje kvůli vyhlídkám na zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Britská libra naopak posiluje poté, co se funkce britského premiéra ujal Rishi Sunak. Euro si vůči dolaru krátce před 18:00 SELČ připisovalo zhruba procento na 0,9970 USD. Libra vykazovala nárůst o zhruba 1,8 procenta na 1,1480 USD.

dolar

Dolar je pod tlakem kvůli nepříznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států, které podporují očekávání, ze americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Foto: iStock

Král Karel III. Rishiho Sunaka jmenoval novým britským premiérem a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak ve funkci nahradil Liz Trussovou. „Předpokládáme, že finančním trhům rozumí lépe než Trussová a umožní (ministru financí) Jeremynu Huntovi pokračovat v práci na úsporném rozpočtu, který uvidíme příští týden,“ uvedl analytik Jordan Rochester ze společnosti Nomura.

Dolar je pod tlakem kvůli nepříznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států, které podporují očekávání, ze americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb.

Předpokládá se, že Fed na listopadovém zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Slabé údaje o ekonomice nicméně podle analytika Joea Manimba z firmy Convera podporují názor, že Fed by po listopadu mohl přejít na pomalejší tempo zvyšování úroků.

(ČTK)