Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar nepatrně posiluje, podporuje ho zápis ze zasedání Fedu

Americký dolar nepatrně posiluje. Nadále ho podporuje ve středu zveřejněný zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed), který naznačil možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Euro kolem 18:00 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba desetinu procenta na 1,1305 USD.

Fed minulý měsíc oznámil, že hodlá v březnu ukončit nákupy dluhopisů. Signalizoval, že po ukončení těchto nákupů přikročí v letošním roce ke třem zvýšením úrokových sazeb. Foto: iStock

„Trh nyní věnuje měnové politice zvýšenou pozornost,“ uvedl podle agentury Reuters analytik John Kicklighter ze společnosti DailyFX.com. „To pohání dolar,“ dodal. Podle analytiků společnosti Commerzbank se nyní pozornost trhu upírá k možnosti, že Fed zvyšování úrokových sazeb zahájí již v březnu, napsala agentura DPA.

Představitelé Fedu se podle zápisu domnívají, že oživování ekonomiky a růst inflace by si mohly vyžádat dřívější a rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se předpokládalo. Zápis rovněž uvádí, že podle některých představitelů by měl Fed relativně brzy po zahájení zvyšování úroku začít snižovat objem dluhopisů ve svém vlastnictví.

Fed minulý měsíc oznámil, že hodlá v březnu ukončit nákupy dluhopisů. Signalizoval, že po ukončení těchto nákupů přikročí v letošním roce ke třem zvýšením úrokových sazeb.

(ČTK)