Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar mírně posiluje, vyšším ziskům brání návrat chuti riskovat na trh

Americký dolar mírně posiluje ke koši měn, smazal část ztrát z předchozí seance. Vyšším ziskům brání návrat chuti riskovat na trh. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si krátce po 18:20 SELČ připisoval 0,1 procenta na 112,16 bodu.

dolar

Americký dolar mírně posiluje ke koši měn, smazal část ztrát z předchozí seance. Foto: iStock

Britská libra k americké měně ve stejnou dobu oslabovala o 0,4 procenta na 1,1315 USD. Euro k dolaru rostlo v řádu setin procenta a obchodovalo se za 0,9845 USD.

K japonskému jenu si dolar připisoval 0,1 procenta na 149,20 JPY. Jednotná evropská měna k jenu rostla o 0,2 procenta na 146,89 JPY. Do centra pozornosti se podle agentury Reuters dostává psychologická hranice 150 JPY za jeden dolar a zvýšila se možnost, že japonská centrální banka podnikne další kroky na podporu oslabené měny. Na konci září učinila na podporu jenu první intervenci od roku 1998.

„Vypadá to, že včerejší (pondělní) chuť riskovat bude pokračovat i v dnešní seanci,“ uvedl analytik Michael Brown ze společnosti Caxton. „Zdá se, že k tomu přispěl nedostatek významných zpráv spolu s určitým zdáním fiskální stability v Británii,“ dodal.

Nový britský ministr financí Jeremy Hunt v pondělí zrušil ekonomický plán premiérky Liz Trussové, který v posledních týdnech oslabil důvěru investorů v Británii. Úleva z obratu vyvolala příklon k rizikovým aktivům a růst globálních akciových trhů.

(ČTK)