Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar mírně posiluje vůči euru, v centru pozornosti zůstávají úrokové sazby

Americký dolar mírně posiluje vůči euru. Investoři posuzují nejnovější údaje o inflaci z hlediska jejich vlivu na budoucí vývoj úrokových sazeb v eurozóně a Spojených státech. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:45 SEČ ztrácela zhruba 0,4 procenta, sestoupila tak pod 1,08 USD.

dolar, euro
Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:45 SEČ ztrácela zhruba 0,4 procenta, sestoupila tak pod 1,08 USD. Foto: iStock

Všeobecně se předpokládá, že americká centrální banka (Fed) i Evropská centrální banka (ECB) v letošním roce v reakci na pokles inflace začnou snižovat úrokové sazby. Panuje však nejistota ohledně toho, kdy přesně banky snižování úroků zahájí.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že cenový index výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech se v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta. Meziměsíční růst indexu tak zrychlil z prosincových 0,1 procenta. Meziroční tempo růstu indexu nicméně zpomalilo na 2,4 procenta z prosincových 2,6 procenta. Bylo tak nejnižší za téměř tři roky. Index je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed.

Německý statistický úřad na základě předběžných údajů oznámil, že meziroční míra inflace v Německu v únoru podle metodiky výpočtu Evropské unie klesla na 2,7 procenta z lednových 3,1 procenta. Německo je největší ekonomikou používající euro. Rychlý odhad únorového vývoje inflace v celé eurozóně zveřejní v pátek evropský statistický úřad Eurostat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika