Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar mírně posiluje, v centru pozornosti je Fed

Americký dolar mírně posiluje, nachází se nedaleko dvacetiletého maxima vůči koši měn. V centru pozornosti investorů je americká centrální banka (Fed), která dnes rozhodne o nastavení svých úrokových sazeb. Euro vůči dolaru kolem 18:30 SELČ vykazovalo pokles o zhruba 0,4 procenta na 0,9985 USD.

Fed, dolar

V centru pozornosti investorů je americká centrální banka (Fed), která dnes rozhodne o nastavení svých úrokových sazeb. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,3 procenta a pohyboval se v těsné blízkosti 110 bodů. Během září se index kvůli vyhlídkám na agresivní zvyšování úroků v USA vyšplhal až na dvacetileté maximum 110,79 bodu, upozornila agentura Reuters.

Všeobecně se předpokládá, že Fed ve středu zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Ve čtvrtek pak bude o své měnové politice rozhodovat britská centrální banka. Investoři očekávají, že zvýší svůj základní úrok minimálně o půl procentního bodu.

Švédská centrální banka svůj základní úrok zvýšila o celý procentní bod. Švédská koruna v reakci na tento krok posílila, později však o své zisky přišla. „Byl to pokus podpořit švédskou korunu, ale selhal,“ uvedl analytik Francesco Pesole ze společnosti ING.

(ČTK)