Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar mírně posiluje, po zprávě o vývoji HDP v USA část zisků smazal

Dolar mírně posiluje. Část předchozích zisků smazal po zprávě o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Ta v přepočtu na celý rok překvapivě oslabila o 0,9 procenta. To podpořilo spekulace, že americká centrální banka (Fed) nezvýší úrokové sazby tak vysoko, jak se dříve čekalo. Na základě tohoto předpokladu posílil japonský jen.

dolar

Dolar mírně posiluje. Část předchozích zisků smazal po zprávě o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Foto: iStock

Kolem 17:20 SELČ dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stoupal o 0,1 procenta a pohyboval se kolem 106,56 bodu. Euro k dolaru ztrácelo ve stejnou dobu zhruba půl procenta na 1,0151 USD. Dolar k japonskému jenu ztrácel 1,4 procenta na 134,62 JPY. Euro k jenu oslabovalo o 1,9 procenta na 136,66 JPY.

Největší ekonomika světa vykázala pokles druhé čtvrtletí za sebou, v prvním kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 1,6 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že americká ekonomika za druhé čtvrtletí vykáže růst. V průměru jej odhadovali na 0,5 procenta.

Údaje posílily obavy z recese americké ekonomiky. Pokles HDP ve dvou čtvrtletích za sebou splňuje obvyklou definici hospodářské recese.

Ve středu americká měna po zvýšení úroků americkou centrální bankou (Fed) a projevu šéfa Fedu Jeroma Powella, oslabila. Fed podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Powell následně na tiskové konferenci oznámil, že se nedomnívá, že by se americká ekonomika v současné době nacházela v recesi, i když zpomaluje. Dodal také, že o dalším vývoji měnové politiky se bude Fed rozhodovat před jednotlivými zasedáními na základě aktuálních údajů.

(ČTK)