Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar mírně oslabuje, pokles obav o banky zvýšil zájem o rizikovější aktiva

Americký dolar na devizových trzích mírně oslabuje, pokles obav z bankovní krize totiž zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva. Euro si vůči dolaru kolem 15:30 SELČ připisovalo zhruba 0,3 procenta na 1,0830 USD. Investoři dolar obvykle považují za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty.

dolar
Americký dolar na devizových trzích mírně oslabuje, pokles obav z bankovní krize totiž zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva. Foto: iStock

Obavy o bankovní sektor pomohla zmírnit dohoda, podle které americký finanční ústav First Citizens převezme veškeré vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank (SVB).

„Finanční trhy nyní mají o něco příznivější postoj k riziku,“ uvedl analytik Adam Cole ze společnosti RBC Capital Markets. „Za těchto okolností dolar obvykle směřuje dolů,“ dodal.

Za bezpečné útočiště investoři tradičně považují rovněž japonský jen. Ten ale na rozdíl od amerického dolaru posiloval. To by podle analytiků mohlo být důsledkem toho, že japonské podniky před blížícím se koncem fiskálního roku převádějí do Japonska zisky vytvořené v zahraničí.

Kolem 15:30 SELČ dolar vůči jenu ztrácel zhruba 0,6 procenta na 130,80 jenu. Euro k japonské měně odepisovalo asi 0,3 procenta na 141,70 jenu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika